close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
جنایات هخامنشی ها بر علیه کُردها
داریوش هخامنشی در کُردستان: دربرخی از کتب و مقالات موجود از داریوش به عنوان فردی آزادی خواه! و نیک سرشت یاد شده است در واقع این منابع به دلایل مختلفی سعی بر آن دارند که بر جنایات و وحشی گری های داریوش هخامنشی سر پوشی بگذارند و از وی تصویری زیبا جلوه دهند و جلوه ای غیر واقعی از او جلوه دهند. در این نوشتار با استناد به منابع معتبر تاریخی همچون نوشته های هرودت و آثار باستانی چون کتیبه ی بیستون و لوح های سنگی پرده از جنایات هخامنشیان بر علیه کُردها برداریم. داریوش هخامنشی یک نابغه ی سیاسی و اقتصادی…
آخرین ارسال های انجمن

جنایات هخامنشی ها بر علیه کُردها

داریوش هخامنشی در کُردستان: دربرخی از کتب و مقالات موجود از داریوش به عنوان فردی آزادی خواه! و نیک سرشت یاد شده است در واقع این منابع به دلایل مختلفی سعی بر آن دارند که بر جنایات و وحشی گری های داریوش هخامنشی سر پوشی بگذارند و از وی تصویری زیبا جلوه دهند و جلوه ای غیر واقعی از او جلوه دهند. در این نوشتار با استناد به منابع معتبر تاریخی همچون نوشته های هرودت و آثار باستانی چون کتیبه ی بیستون و لوح های سنگی پرده از جنایات هخامنشیان بر علیه کُردها برداریم. داریوش هخامنشی یک نابغه ی سیاسی و اقتصادی بود که با کارهای خود قدرت نظامی اقتصادی سیاسی و پیشرفت های فراوانی در دیگر زمینه ها را برای ملت پارس به ارمغان آورد. او در راستای  گسترش مناطق تحت حاکمیت خود مانند بسیاری از شاهان دیگر دست به جنایات بسیاری می زد یکی از مناطقی که داریوش هخامنشی برای فتح آن مرتکب جنایات و وحشیگری های زیادی شد مناطق کُردنشین بود. پس از سقوط امپراطوری ماد مردم کُرد همواره در پی بدست آوردن استقلال خویش بودند که استقلال و هویتشان بدست شاهان هخامنش از بین رفته بود کُرد ها دست به قیامها و شورش های فراوانی می زدند که اکثر این قیامها با سرکوبها وجنایات هولناک هخامنشیان روبه رو می شدند. اکنون به شرح برخی از ویرانگری های شاه پارس در مناطق کُردنشین می پردازیم. ترجمه ی کتیبه ی بیستون ستون دوم بند 24- 25- 32:

 

24) گوید شاه داریوش: مردی فرورتیش نام از مادها او در ماد برخاست. مردم را چنین گفت: من خشثریته هستم. از تخمه ی هوخشتره. پس سپاهیان ماد که در میهن خود بودند از من مهرگسل شدند و به سوی فرورتیش رفتند و به او پیوستند. فرورتیش شاه گشت در ماد.

 

25) گوید شاه داریوش: سپاه پارس و ماد که با من بودند ان کم بود. پس من سپاه را فرستادم و ویدرنه را فرمانده ی انان کردم. و چنین گفتم بروید ان سپاه ماد را تارو مار کنید که خود را از آن من نمی دانند. ویدرنه با سپاه برفت چون به ماد فرا رسید شهری است در ماد به نام ماروش. ویدرنه در ماروش با ماد ها جنگید. به لطف اهورا مزدا سپاه ویدرنه پیروز شد. 27 روز از ماه انامک رفته بود چون با ایشان جنگ کرده( شد). سپس ویدرینه با سپاهش در کمپنده (نام سرزمینی در ماد) منتظر من ماندندن تا من به ماد رسیدم.

 

32) گوید شاه داریوش: پس از آن فرورتیش با اندک سپاهی گریخت. رگا نام سرزمینی است در ماد و بدانجا رفت. من سپاهی در پی او فرستادم. فرورتیش اسر شده نزد من اورده شد. من هم بینی و هم دوگوش و زبانش را بریدم. و تیر در مقعدش فرو کردم. بر در کاخ من در بند داشته شد تا همه ی مردم اورا دیدند. انگاه اورا در همدان بر دار کشیدم و مردانی که نزدیک ترین یارانش را بود در همدان در ارگ به دارآویختم.

 

شاه داریوش خود در کتیبه ی بیستون بر جنایات وحشتناک و حیوانی اش اعتراف می کند و آنها را به عنوان نشانی از مقتدر بودن خود ذکر میکند. داریوش با وحشی گری تمام یکی از رهبران کرد را دستگیر میکند به او تجاوز می کند و بعد اعدامش میکند.

 

پیر لوکوک کتیبه های هخامنش صفحه 227: زیویه قلعه ای در نزدیکی شهر سقز است تحقیقات باستانشناسی نشان میدهد که این قلعه تا به سلطنت رسیدن داریوش هخامنشی دارای سکنه بوده است و با یورشهای داریوش هخامنشی و حملات و جنایات او در این ناحیه ساکنان زیویه به ناچار انجا را ترک کردند. طی لشکرکشیها و حملاتی که داریوش هخامنشی برای سرکوب مردم و تسلط بر کُردستان داشته است. به گفته ی بسیاری از تاریخ نگاران مردم نواحی قلعه ی زیویه مجبور به ترک آنجا شدند. همچنین هرودت بارها از کشتار مردم ماد به دست هخامنشیان سخن به میان می آورد. از نابودی معابد و... به دست هخامنشیان سخن به میان می آورد.

درباره : مافی مرۆڤ له کوردستان , مێژوو ,
بازدید : 276
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط ساسان در تاریخ 1392/4/30 و 1:31 دقیقه ارسال شده است

شکنجه ها و نسل کشی های داریوش هخامنشی


در حمله داریوش به سکاهای غرب(کالسدونی ها)،دستور داده شد که خانه ها و معابد ایشان را بسوزانند.البته ناگفته نماند که نسل این مردم در حمله ی بعدی خشایار کلا محو شد!

در سرکوب شورشها اقوام زیادی محتمل شکست شدند (ازجمله ماد و یونیان و عیلامی هاو سکاها و..)اما جالب این است که حتی مردم پارس نیز در این شورش ها حضور داشتند و 2بار علیه داریوش به قیام برخاستند،که بار دوم توسط وهیزداته رخ داده ک در تحریر بابلی از ستون اول بیستون،میزان تلفات سرکوب این قیام15هزار نفر،اما کل مجموع تلفات آن در تحریر آرامی40هزار تن ذکر شده.لازم ب ذکر است ک داریوش رهبر این شورش و مردان اسیر پیرو اورا در شهر اووادئيچيه تیر در مقعدشان میکند


به تصریح انواع تحریر های کتیبه بیستون(بند های12و13ستون دوم در برخورد باشورش ماد وبند 8 ستون سوم در برخورد با دومین شورش در پارس وبند 15 از ستون سوم دربرخورد با دومین شورش بابل)شاهد موارد زیر هستیم:
بريدن بيني، بريدن گوش، از حدقه در آوردن چشم، به زنجير كشيدن، آويزان كردن اسيران از دروازه هاي شهر، و((اوزمیاپتیی)) که در شهرهاي همدان، اربيل، بابل و اووادئيچیه در پارس انجام شده است.
اما در مورد این اعمال حیوانی داریوش،اختلاف نظر وجود دارد:
رونالد کنت آنرا پوست كندن و پوست را از كاه انباشتن،رالف نورمن شارپ آنرا دار زدن، كينگ و تامپسون در تحرير عيلامی آنرا سوراخ کردن بدن یا همان مصلوب کردن، سوزينی و اشميت نیز تیر در ماتحت فروکردن انگاشته اند.پیر لوکوک نیز آنرا فرو شدن نيزه در ماتحت با نشاندن بر روی نیزه انگاشته.
داريوش تعدادي از اشخاص مهمي را كه به اين روش شكنجه داده و به قتل رسانده، در كتيبه بيستون آورده است: نيدينتوبل و 49 نفر ديگر، هيستاسپ با 80 نفر ديگر، اَرخه و همراهان او، وهيزداته و ده ها تن از هواداران او، و عده اي ديگر همچون چيثرَتَخمه و فرورتيش.

این اعمال شاید از روش های مرسوم اعدام در دوران هخامنشیان و ابتکارات داریوش بوده،اما والتر هینتس در کتابش در صفحه های 215تا226 ب روش های بسیار بدتری اشاره میکند که در اینجا ذکر نمی کنم چون به طرز وحشتناکی احساسات هر انسانی را جرحه دار می کند.داريوش در كتيبه دوم نقش رستم،خود را دارای موهبت هایی از اهورامزدا میداند که یکی از آن ها شاید به آب افکندن اسرا و کشته شدن همه آنها(درتحریر بابلی) میباشد(همانگونه ک دربند 18و19 ازستون نخست تحریر فارسی کتیبه بیستون در نابود کردن سپاه ندینتوبل.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


قالب وبلاگ