close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
اوباما و دخالت در مسئله کُردها
آکام نیوز: نشریه آمریکایی هافینگتون پست در گزارشی به بررسی وضعیت و بحران کرد در ترکیه پرداخته است و نویسنده گزارش، سیاست های اشتباه آمریکا از جمله راهکار نامعقول سفیر این کشور در آنکارا در قبال این مساله را از جمله عوامل تاثیرگذار در افزایش تنش و درگیری ها در جنوب شرق ترکیه ارزیابی کرده است: نقش دولت اوباما در قبال مساله دیرپای کردهای ترکیه تا حدودی زیادی بر ما پوشیده است. اما سخنان قابل تامل چند ماه پیش یک دیپلمات آمریکایی، سرنخ هایی را در این رابطه به دست می­دهد. چندی پیش فرانسیس ریسیاردون،…
آخرین ارسال های انجمن

اوباما و دخالت در مسئله کُردها

آکام نیوز: نشریه آمریکایی هافینگتون پست در گزارشی به بررسی وضعیت و بحران کرد در ترکیه پرداخته است و نویسنده گزارش، سیاست های اشتباه آمریکا از جمله راهکار نامعقول سفیر این کشور در آنکارا در قبال این مساله را از جمله عوامل تاثیرگذار در افزایش تنش و درگیری ها در جنوب شرق ترکیه ارزیابی کرده است: نقش دولت اوباما در قبال مساله دیرپای کردهای ترکیه تا حدودی زیادی بر ما پوشیده است. اما سخنان قابل تامل چند ماه پیش یک دیپلمات آمریکایی، سرنخ هایی را در این رابطه به دست می­دهد. چندی پیش فرانسیس ریسیاردون، سفیر اوباما در ترکیه، از پیشنهاد محرمانه ایالات متحده به ترکیه در خصوص ترور رهبران پ ک ک (حزب کارگران کردستان) به همان شیوه ای که بن لادن در افغانستان به قتل رسید، پرده برداشت. لازم به ذکر است که حزب کاگران کردستان از سال 1984 میلادی با ارتش ترکیه وارد نزاعی خونین شده است؛ که در پی آن هزاران نفر قربانی شده اند. ریسیاردون در یک کنفرانس خبری و در جمع خبرنگاران ترکیه ای در آنکارا بیان داشت: "دشمن شما، دشمن ما نیز است." وی افزود: "آن چه در نهایت کار بن لادن را پایان رساند، اتخاذ یک رویکرد چند شاخه ای و نامنظم جنگی بود و ما مایلیم تا این روش را با شما به اشتراک بذاریم و حداکثر استفاده از این روش را داشته باشیم." وقتی این سخنان را شنیدم، تازه سوریه را ترک کرده بودم، جایی که گروهی دیگر از کردها در حال جنگ برای دستیابی به خود مختاری هستند. من آن موقع در راه کوه های قندیل بودم، یکی از بلندترین رشته کوه­ها در همسایگی عراق، که شورشیان پ ک ک در آنجا پناه گرفته اند.

 

می­خواستم واکنش مردم آن منطقه نسبت به اخبار مذاکرات ترکیه با عبدالله اوجلان رهبر زندانی پ ک ک را ببینیم؛ اوجالانی که در سال 1999 و با کمک ایالات متحده آمریکا دستگیر شد. شورش 29 ساله پ.ک.ک تاکنون 40 هزار کشته بر جای گذاشته که بیشتر آنان شهروندان کرد بوده اند. آمریکا پ ک ک را یک گروه تروریستی می داند اما کارشناسان می­گویند که موارد نقض حقوق بشر نه فقط از سوی پیکارجویان پ ک ک بلکه از سوی ارتش ترکیه نیز صورت گرفته است. در حال حاضر این نبرد فراتر از یک جنگ مسلحانه است. از سال 2009 به بعد، 8 هزار شهروند کرد در ترکیه دستگیر شده اند که در میان آن ها چندین حقوق­دان و حداقل 100 روزنامه نگار وجود دارد. در پاییز امسال حدود 700 الی 1000 نفر از زندانیان کرد در ترکیه با خواستِ خارج شدن اوجالان از زندان انفرادی، برخورداری کردها از حقوق مشروع خود، آموزش به زبان مادری و به رسمیت شناخته شدن قومی در قانون اساسی ترکیه، دست به اعتصاب غذا زدند. ترکیه ادعا می کند که اکثر زندانیان با پ ک ک ارتباط داشته اند اما مطابق گزارشات دیدبان حقوق بشر، بسیاری از این زندانیان صرفا به دلیل دفاع از حقوق کردها دستگیر شده اند. در چنین فضا و با چنین پس­زمینه­ای بود که اظهارت ریسیاردون، سفیر آمریکا در ترکیه، یعنی طرح ایالات متحده برای هدف قرار دادن رهبران پ ک ک، مطرح گردید. اما در قبال این اظهارات که مطمئناً نه تنها مساله کرد در ترکیه را حل می کند بلکه منجر به تنش و درگیری بیشتری خواهد شد، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، تلاش کرد دیدگاه مخالف خود با این پیشنهاد را با واژگانی دیپلماتیک بصورت ملایمی مطرح کند:

 

"بن لادن در یک خانه دستگیر شد اما در این جا جنگ در جغرافیای کوهستانی جریان دارد."بعد از عدم پذیرش طرح ترور، ترکیه توانست از طریق یک سری مذاکرات پیگیر به اعتصاب غذای زندانیان پایان دهد که از حمایت چشم گیری نیز در میان جمعیت کرد جنوب کشور برخوردار شده بود. در حالیکه اگر طرح نابخردانه فوق­الذکر طبق برنامه پیش می رفت، ترور سران پ ک ک بی شک نظر و نگاه کردها نسبت به آمریکا را تغییر داده و به دستاویزی برای هر چه بیشتر قدرت گرفتن پیکارجویان پ ک ک در ترکیه بدل می شد. لذا باید گفت این اولین باری نیست که دولت آمریکا نقش منفی در قبال بحران کردها در ترکیه ایفا می کند. بطور مثال در سال 1999 هم دولت کلینتون به صورت محرمانه از کادر اف بی آی برای یافتن محل اختفا و کمک به دستگیری عبدالله اوجالان استفاده کرد.دولت اوباما نیز با تجهیز ارتش ترکیه با انواع سلاح ها و تجهیزات، به ارتش ترکیه یاری می رساند. اما این نقش آمریکا تا یک سال پیش کمتر جلب توجه می کرد تا این که نزدیک به یک سال پیش یک هواپیمای بدون سرنشین ساخت آمریکا اشتباها شهروندان کرد را به جای شورشیان مورد هدف قرار داد که در نتیجه آن 35 روستایی جان خود را از دست دادند.مساله ای که باعث افزایش فشار افکار عمومی شهروندان ترکیه ای علیه دولت و ارتش این کشور شد. حال پیشنهاد ترور در برهه ی حساسی در روابط میان کردها و ترکیه مطرح گردیده و هرچند ممکن بود به از میان برداشتن سران پ ک ک نیز منجر گردد،اما نشان داد که کاخ سفید درک صحیحی نسبت به خواسته های کردها در خاورمیانه ندارد. در این منطقه چیزی حدود 30 میلیون کرد زندگی می کنند که در حاشیه ­ی مرزهای عراق، ترکیه، سوریه و ایران پراکنده شده اند که نسبت به سرنوشت دیگر کردها در کشورهای همجوار حساسیت دارند.

 

نفوذ پ.ک.ک در کردستان سوریه: در سوریه که تعداد کردهای آن به 2 میلیون نفر می رسد مناطق کردنشین درحال حاضر از شرایط نیمه خودمختاری برخوردارند که تا حدودی به دلیل حمایت کردهای سوریه از حزب اتحادیه دمکراتیک (PYD) است که به نوعی شاخه­ سوری پ ک ک به شمار می رود. اما دلیل اصلی شرایط کنونی یعنی برخورداری از نیمه خودمختاری در این منطقه درگیری موجود میان اوپوزیسیون و دولت سوریه و عدم تمرکز و توجه کافی آنها به مناطق کردنشین است، بسیاری از کردها بر این عقیده اند که اوپوزیسیون برنده نهایی جنگ داخلی در سوریه خواهد بود و در عین حال که اوپوزیسیون با درخواست خودمختاری کردها مخالف است، آنها بر این باورند که به زودی به خودمختاری دست خواهند یافت.پاییز امسال در یکی از شهرهای سوریه، با گروهی حدودا 700 نفره از تظاهرات کنندگان کرد برخورد کردم؛ پیر و جوان در کنار هم. آن ها کردی حرف می زدند، آواز کردی می خوانند و لباس کردی به تن داشتند. بسیاری نیز عکس و یا پرچم های حزب اوجالان در دست داشتند. درحالی که تا همین چند وقت پیش، چنین رفتارهایی می­توانست حبس و یا حتی عواقب سخت­تری را برای شان به دنبال داشته باشد.

 

وضعیت پ.ک.ک در میان کردهای عراقی: در امتداد رودخانه دجله در کردستان عراق، جایی که بعد از حمله آمریکا هنوز در حال پیشرفت سریع اقتصادی است، اوجلان طرفدارانی دارد. می شنیدم که برخی در مغازه ها و چایخانه ها از رهبر زندانی پیکارجویان به عنوان نلسون ماندلای کُرد یاد می کنند. ولی در واقع همه چنین نظری ندارند. دبیرکل حزب سوسیال دموکرات کردستان عراق، محمد حاجی محمود در این رابطه می­ گوید: "من ایدئولوژی اوجالان را قبول ندارم" با این حال هشدار می داد که ایالات متحده نباید نفوذ اوجالان را دست کم بگیرد و به همین دلیل به ارائه راهکاری اشتباه در ترکیه دست زند.لذا باید تاکید کرد راه حل نظامی نظیر آنچه اخیرا توسط دولت اوباما پیشنهاد کرد، برای حل مساله ی کردها راه به جایی نخواهد برد و محکوم به شکست است، اما هنوز ممکن است شانسی برای دیپلماسی وجود داشته یاشد. در سفرهایی که طی 21 سال گذشته به این منطقه داشته ام، هرگز کردی را ندیده ام که نسبت به مردم و ملت آمریکا نظری منفی داشته باشد. مایه تاسف است که قدر این نیت خوب و دید نیک را ندانیم.

درباره : مافی مرۆڤ له کوردستان , سیاسه‌ت ,
بازدید : 143
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


قالب وبلاگ