close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
مێژوو
آخرین ارسال های انجمن

حقیقتی ناب از تاریخ عظیم کُردستان بزرگ

خواندن این مقاله برای هر کُردی ضرورت دارد. قبل از شروع مطلب، لازم به ذکر است که تشکر فراوان خود را به خدمت بزرگوار، (کٌرد ساسانی) برسانم؛ برای ارسال این مطلب و شفاف سازی تاریخ عظیم کُرد و کُردستان با ارائه ی مدرک و سند. امیدوارم مطالب دیگری را برای ما ارسال نماید تا خدمتی کرده باشیم به فرهنگ و تمدن عظیم کُرد و کُردستان. کاربران گرامی توجه ی شما را به خواندن این مقاله جلب می کنم و به تمام کُردزبانان عزیز پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانند، تا بسیاری از دروغ های تاریخی ایران را دریابند. تاریخ نویسان و موسیقی دانان معروف جهان معتقدند که کُردستان مهد تمدن موسیقی جهان به حساب می‌آید. گزنفون تاریخ نویس یونانی در این‌باره نوشته است: در سال ۴۰۱ قبل از میلاد، بعد از حمله یونان به ایران و شکست [کورش صغیر] از برادرش اردشیر دوم، هنگامی که لشکر یونان قصد بازگشت از کُردستان را داشت، کُردها در حالی که نغمه‌ها و سرودهای دسته‌جمعی می خواندند یونانی‌ها را مورد حمله قرار دادند. گزنفون افزوده است، که چگونه کُردها در آن زمان با هنر موسیقی آشنایی داشتند و حتی از آن در جنگ‌ها هم استفاده می‌کردند. در ویژه‌نامه موسیقیایی "فاسکه که" که در فرانسه منتشر می‌شود، آمده است که ایران قدیم و سرزمین "میسوپوتامیا" یعنی جایگاهی که کُردها اکنون در آن سکونت دارند، قدیمی‌ترین مهد موسیقی جهان بوده است. به نوشته این نشریه، تمام ملودیهای ایرانی در اینجا منظور ایرانی بودن ملودیها است، یعنی جایی که فرهنگ آریایی در آنجا حضور داشته است- نه مرز جغرافیایی و سیاسی ایران کنونی در جهان بی‌همتا و بی‌نظیر است. قوم کُرد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین اقوام آریایی به علت بهره بردن از فرهنگ غنی ایرانی دارای اصیلترین موسیقی و ملودیهای جاودان و بزرگ است. برای دستیابی به غنای موسیقی کُردی باید از زرتشت و فرقه اهل حق شروع کرد، زیرا اگر کُرد خود را وارث تمدن ماد می‌داند، زرتشت نوه به حق مادهاست و پیروان اهل حق نیز، به حق کُرد هستند و در کُردستان زندگی می‌کنند و به زبان کُردی گورانی سخن می‌گویند. بر اساس کتابهای قدیمی اهل حق، هنر موسیقی از زمانهای قدیم مورد توجه مردم این آیین بوده است. در نامه سرانجام (سرود یارسان) یکی از قدیمی‌ترین کتابهای اهل حق آمده است: " زمانی که خداوند قصد داشت روح را در کالبد آدم بدماند، روح در کالبد آدم قرار نگرفت تا اینکه بعد از ‪ ۴۰روز خداوند به بنیامین، دستور داد که روح را در کالبد آدم بدماند و بنیامین آوازی برای روح خواند و روح در کالبد آدم جای گرفت". موسیقی کُردی در میان مردم کُردستان دارای یک پیوند ناگسستنی با زندگی روزمره مردم است، بسیاری از صاحب نظران کُرد معتقدند: موسیقی کُردی یکی از اصیل‌ترین موسیقی های ایرانی است که با گذشت قرنها ویژگیهای خود را در فولکلور عامه کُرد زبانهای ایرانی حفظ کرده است.


ادامه مطلب
درباره : مێژوو ,
بازدید : 248
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

تاریخچه کُردهای کرمانج

چنانکه اغلب دانشمندان و پژوهشگران تاریخ ملل می دانند و به آن اذعان دارند، " کردها " از جمله اقوام هند و اروپایی اند که از هزاره های قبل ازمیلاد مسیح در مناطق وسیعی از خاور میانه و بویژه کوهستانهای مرتفع بینالنهرین استقرار یافته اند. سفالینه های به دست آمده حاکی از این است کهاین قوم دست کم از 7 هزار سال پیش دارای تمدنی در خور توجه بوده چنانکهبعضی اقوام مجاور را به طمع دست اندازی و انتفاع از ماحصل تمدن آنانانداخته است. امروزه کردها را در چند شاخه مهم دسته بندی می کنند. در اینتقسیم بندی که از نظر تفاوت لهجه صورت گرفته این شاخه ها عبارتند از: 1- کرمانجی 2- سورانی 3- لُری 4- زازایی 5- هورامی. چنانکه می بینید" کرمانج" یکی از این شُعب و در واقع مهمترین زیر مجموعه نژاد و زبان کردیاست. "کرمانج" که به "کرد شمال" نیز معروف است کم و بیش حدود 70% تمامکردهای جهان را که امروزه در بیش از 30 کشور جهان پراکنده اند شامل می شود.با این حال مهمترین سکونتگاههای کرمانج ها عبارتند از: سراسر جنوب و بخشهایی از شرق و مناطق مرکزی ترکیه یا اصطلاحا "کردستان شمالی"، شمال شرقیسوریه یا اصطلاحا جنوب کوچک"، شمال عراق یا به اصطلاح "جنوب بزرگ" وبسیاری از کشورهای آسیای میانه و اروپا که بعضا جوامع چند صد هزار نفریکرمانج ها را در خود جا داده اند.


ادامه مطلب
درباره : مێژوو ,
بازدید : 273
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 15

برچسب ها : کورد , کوردستان , مه‌ریوان , زرێبار , کرد , کردستان , مریوان , زریبار ,
تاریخ سینمای کُردی

اگر چه فیلم قدیمی ترین رسانه جمعی صوتی و تصویری در اواسط دهه 1920به چندین شهر کردی رسید اما سینمای زبان کردی شروع کندی را داشت. در خصوص جنبه های سیاسی همه فیلم ها خواه وارد شده یا تولید شده به صورت بومی مجبور است توسط کمیته سانسور حکومت اجازه داشته باشند یک گزارشگر یک بار از کارگردانی کرد یلمازگونی، درمورداینکه چرا تا به حال هیچ فیلم کردی را به زبان کردی تولید نکرده است سوال پرسید. او در جواب گفت: واضحا به خاطر اینکه زبان کردی به طور قانونی در ترکیه ممنوع شده است. اتحاد جماهیر شوروی و عراق تنها دو کشوری بوده اند که موانع سیاسی در منع توسعه فیلم کردی کمتر بوده است. در اواسط دهه 1920 دو فیلم اصلی در قفقاز شوروی در شرح زندگی کردها قبل و بعد از انقلاب اکتبر تولید شد اگر چه هیچ کدام از این فیلم ها کردی نبوده اند. کار های دیگر چهار اثر هستند در مورد کردهای شوروی در سال های 1956،1932،1979، 1982 تولید شده اند. تولید فیلم در عراق ریشه جدید دارد در 1950 تنها دو فیلم زیر نظر کارگردان خارجی تولید شد. سرمایه و کارکنان آموزش دیده حتی در بغداد هم وجود نداشتند چه برسد به نواحی استانی همچون کردستان. تعداد فیلم های خارجی پخش شده به طور سالانه درطول آن زمان 400 فیلم تخمین زده شده بود که از این 400 تا 30./. آن ها به زبان مصری و عربی بود و تقریبا همه فیلم های غیر عربی به زبان عربی زیر نویس می شد. در جولای 1925 در سلیمانیه اولین باری بود که یک فیلم در یک شهر کردی عراق به صورت زیرنویس به نمایش گذاشته شد.


ادامه مطلب
درباره : مێژوو ,
بازدید : 379
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 20

برچسب ها : کورد , کوردستان , مه‌ریوان , زرێبار , کرد , کردستان , مریوان , زریبار ,
پاشاکانی ماد (دیاکۆ و ئەژیدەھاک)

 

دیاکۆ:نزیکەی ٧٠٠ ساڵ پێش لە زایین لە نێو مادەکان‌دا کەسایەتییەک دەژیا بە ناویدیاکۆ کە لەلای ھەموو مادەکانەوە ڕێزێکی تایبەتیی ھەبوو. دیاکۆ مرۆڤێکیباش‌ناسیاو، تێگەیشتوو و ھەڵکەوتەی گوندەکەی بوو. خەڵک کە لێزانی وتێگەیشتوویی و دادوەریی دیاکۆیان دیبوو بۆ چارەسەرکردنی گیروگرفت و کێشە وئاژاوەکانیان ھانایان دەبردە بۆ ئەو. دیاکۆ بوو بە خۆشەویستی ھەمووان وناوبانگی داخست، وای لێ ھات کە لەبەر دادگەری و پیاوچاکییەکانی لە لایەنخەڵکەوە داوای لێکرا کە ببێ بە سەرۆک و پاشایان. ئەویش کە بشێوی و بەربڵاویو ھەتەران و تەتەرانی ناوچەکە ئازاری دەدا، بە داخوازییەکەیان قاییل بوو وبڕیاری دا مادەکان لە دەوری یەک کۆکاتەوە و لەوان نەتەوەیەکی یەکگرتوو وھاوبەش پێک بێنێ. لە یەکەم ھەنگاودا داوای‌کرد لە خەڵک کە واز لە جودایی بێنن و لە دەورییەکدا کۆبنەوە و فەرمانی دا کە پایتەختێک ساز کەن.

ئەوە بوو کە شاریئیکباتانیان ساز کرد. شارەکە حەوت شوورەی بازنەییی بەدەوردا کێشرابوو و ھەر شوورەیەکلەوی‌تر بەرزتر بوو و بارەگای شا و خەزێنەکانی لە نێو ئاخرین شوورەکەدابوو. چێوەی دیوارە دەرەکییەکانی زۆر لە دیوارەکانیئاتێن پایتەختییۆنان دەچوو. ڕەنگەکانی ئەو شوورە حەوتەوانانە بە ڕیز بریتی بوون لە سپی، ڕەش،ئەرخەوانی، شین و نارنجی. لە سەربانی دوو شوورە دوایینەکە، یەکێکیان بەزێو و ئەوی دیکەشیان بە زێڕ داپۆشیبوو. بە شاری ئیکباتان، ھەگمەتانەش وتراوە و ئەوڕۆکە پێی دەڵێن ھەمەدان. دیارەدرێژایی زەمان ھەموو شتێکی لێ سڕیوەتەوە و بۆنوبەرامەی مادەکانی لێ نایە،بەتایبەت کە پاش مادەکان ئەو شارە ھەمیشە لەدەستی ناحەزانی ماد بووە وھەرچی شارستانیەتی ئەو شارە بووبێ سڕیویانەتەوە یان بۆ خۆیان بردوویانە.


ادامه مطلب
درباره : مێژوو ,
بازدید : 178
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 14

برچسب ها : کورد , کوردستان , مه‌ریوان , زرێبار , کرد , کردستان , مریوان , زریبار ,
مێژووی کۆنی ماد

 

مادناوی نه‌ته‌وه کە لە ھەزارەی یەکەمی پێش زایینیمەسێح کۆچیان کرد بۆ ڕۆژئاوای بانەکانیئێران. مادەکان بناغەی یەکەم پاشاییەتیئاریائیەکانیان دامەرزان بە شکست پێھێنانیئاشووریەکان لە ٦٠٠ ساڵ پێش زایینی مەسێح ، بووە گەورترین پاشایەتی رۆژئاوایئاسیا. پاشایەتی ماد لە سەردەمیھەڤەخشترە حۆکمڕانی گەورەترین پاشایەتی ڕۆژئاوای ئاسیای ئەکرد. بە سەر وڵاتانی ئێران،تورکیا وئەفغانستانیئەمڕۆ . یەکەم گەورەترین حۆکمڕانی بوو کە ھەموو نەتەوەکانی ئەو ناوچەیخستە ژێر ئالایێک. کۆمەڵە ھێرشەکانی ئاشووریەکان بۆ سەر ھەرێمی ماد لە ٨٠٠ساڵ پێش زایینی مەسێح، ئەو نەتەوەی تووشی کێشە کردبوو. ھێرودوت دەنووسێ : ئاشووریەکان زیاتر لە ٥٠٠ سال حۆکمڕانیان کرد لە ئاسیادا. یەکەمخەڵکانێک وا بەرامبەری دەسەڵات ڕاوەستان، مادەکان بوون. ئەوان بۆ ئازادیشەریان کرد، تێ‌کۆشان و لە بەندەیی ڕزگار بوون.


ادامه مطلب
درباره : مێژوو ,
بازدید : 234
امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 5

برچسب ها : کورد , کوردستان , مه‌ریوان , زرێبار , کرد , کردستان , مریوان , زریبار ,
صفحات وبلاگ
تعداد صفحات : 3

قالب وبلاگ