close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
زانست
آخرین ارسال های انجمن

خانم پروفسور جویس بلو؛ دکترای زبان شناسی کُردی

خانم پروفسور جویس بلو، دارای دکترای زبان شناسی کُردی از دانشگاه سوربن است. وی همچنین استاد مؤسسه ملی زبانها و تمدن های شرقی (INALCO) می باشد. این مؤسسه فرانسوی، مرکزی برای آموزش عالی و تحقیقات علمی درباره زبانها و تمدن های شرقی  است و بسیاری از این زبانها نیز در این مرکز تدریس می شوند. پروفسور بلو در قاهره متولد شده است. در دهه 50 به فرانسه رفت و تحصیلات دانشگاهیش را در زمینه زبانهای عربی، فارسی و کردی آغاز کرد و لیسانس زبان و ادبیات کُردی گرفت. ابتدا مدتی در بلژیک  مشغول به کارشد. سپس از سال 1970 در فرانسه به تدریس در دانشکده زبانهای شرقی پرداخت. یکی از استادان او کامران بدرخان بود که بلو، کرمانجی را نزد او آموخت و سپس خود شخصاً به آموختن سورانی پرداخت. به عراق رفت و چندین ماه درعراق زندگی کرد. پس از مرگ بدرخان وی جانشین استاد خود در دانشگاه سوربن شد .وی هم اکنون در این دانشگاه مشغول تدریس سورانی و کرمانجی است و همچنین تدریس درس هایی مانند فرهنگ کُردی و تمدن کُرد را نیز عهده دار است. پروفسور بلو عضو یک گروه تحقیقاتی به نام (دنیای ایرانی) در مرکز تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) است. او تعداد زیادی مقاله تحقیقی در مورد زبان و ادبیات کردی نوشته است.  همچنین کتب مهمی چون متد زبان کُردی کرمانجی، متد زبان کُردی سورانی، خاطرات کردستان، کردی آمادیا و جبال سنجر و مسئله کُرد (مجموع مقالات جامعه شناسی و تاریخی) را نگاشته است.

 

متن کامل مقاله پروفسور بلو: کردی، زبان بیش از 25 میلیون کردی است که در سرزمین وسیعی از یک حوزه جغرافیایی زندگی می کنند. این زبان متعلق به خانواده زبانهای هند و اروپایی است و جزء گروه زبانهای ایرانی- آریایی می باشد. در حد فاصل اولین و دومین هزاره قبل از میلاد است که قبایل و مردم ایرانی تبار آسیای مرکزی و سرزمینهای مجاور شروع به تغییر مکان به سمت فلات ایران و استپ های ناحیه ساحلی دریای سیاه می کنند. با تصرف این منطقه، این قبایل با ساکنان آن منطقه یکپارچه شدند. بدین معنی که زبان و نام خود را به مردم ایرانی، آریایی دادند که قبلا در این خاک سکونت داشتند. برخی، این یکپارچه سازی کامل را رد می کنند. امروزه، هنوز هم عده قابل توجهی از کردهای غیر کرد زبان در کردستان ترکیه، ایران و عراق مستقر هستند. کردی، زبان مردم کُرد که متعلق به گروه شمال غرب زبان های ایرانی – آریایی است، هیچگاه فرصت یکدست شدن را نیافته است و لهجه های آن عموما به سه شاخه تقسیم می شوند که به وضوح همانند هم هستند. مهمترین آنها به دلیل تعداد گویشورانش، کردی شمال است که معمولا ((کرمانجی)) نامیده می شود. این گروه از کُردها در ترکیه، سوریه و شوروی زندگی می کنند.همچنین قسمتی از کُردهای ایران و عراق به این گویش سخن می گویند و نیز 200000 کُرد زبان مستقر در اطراف کابل افغانستان نیز به این گویش تکلم می کنند. این شاخه از کردی منشأ یک زبان ادبی شده است. شاخه مرکزی شامل کردی است که در شمال شرقی عراق صحبت می شود و ((سورانی )) نامیده می شود.


ادامه مطلب
درباره : زانست , فه‌رهه‌نگ و ئه‌ده‌ب ,
بازدید : 226
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

اهمیت و جایگاه زبان کُردی در طول تاریخ

هر ملتی در جهان ابتدا بر اساس زبانش شناخته شده است ملت بدون زبان، بدون هویت نیز می باشد. هه‌ژار موكریانی می گوید: اجتماعی كه فاقد زبان و فرهنگ است زیر گام های ملل دیگر له خواهد شد. هر ملتی كه خواستار زبان و ادبیات خویش باشد ملتی زنده محسوب می شود ملت زنده نیز در صورت فقدان آزادی و گرفتاری در بند و اسارت، از خطر نابودی رسته است. برای ملتی چون ما پاسداری از زبان كُردی خویش، جمع آوری لغات و اصطلاحات كُردی، فولكولر كُردی و آموزش زبان كُردی تنها وسیله زنده نگه داشتن ملت كُرد است نباید فراموش كرد كه یك ملت زنده تنها با زبان ملی خویش زنده خواهد ماند. بقای هر ملت و قومی به دو عامل اساسی وابسته است و این عوامل هستند كه در طی روزگار موجب پایداری آن ملت در طول قرون و اعصار شده و یكی از این عوامل كه بسیار مطرح می باشد، زبان آن ملت و دیگری نقشی است كه در تاریخ بر عهده داشته و در لوای آن نقش چه افتخاراتی را كسب نموده كه جدا از احساسات ملی و تعارفات، باید گفت ملت كُرد این دو ویژگی منحصر به فرد را از ابتدای تاریخ موجودیت خود حفظ كرده و از همان زمانهای كهن زبانی را كه با آن تكلم می كردند، با تغییراتی جزئی همچنان تا به امروز حفظ كرده اند.


ادامه مطلب
درباره : زانست , فه‌رهه‌نگ و ئه‌ده‌ب ,
بازدید : 213
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

تاریخچه ی جامع تقویم کردی (معانی ماه ها و سالها)

قوم‌ ماد در مناطق‌ مختلف‌ ایران‌، به‌ ویژه‌ در منطقه‌ غرب‌ پراكنده‌ بود گستردگی‌ قلمرو سكونت‌ این‌ قوم‌ و تنوع‌ اقلیم‌ آن‌ سبب‌ شد كه‌ مورخین‌ برای‌ تنظیم‌ اقتصاد، معیشت‌ و تطبیق‌ فعالیت‌های‌ خود با آن‌، چند نوع‌ تقویم‌ را پدید آورند. در نواحی‌ مرتفع‌ شمالی‌ تقویم‌ شبانی‌ بر مبنای‌ محاسبات‌ خورشیدی‌ و در نواحی‌ پست‌تر جنوبی‌ تقویم‌ زراعتی‌ بر مبنای‌ گردش‌ ماه‌ و طلوع‌ ستاره‌ سهیل‌ به‌ وجود آمد عشایر كوچ‌رو، ییلاق‌ و قشلاق‌ خود را براساس‌ فصل‌ خورشیدی‌ تنظیم‌ می‌كردند. تقویم كردی از سال 612 قبل از میلاد شروع می شود. این همان سالیست كه سیا كسارس (cvaxules) فرزند بزرگ دیاكو اولین پادشاه امپراتوری ماد منطقه نینوا را اشغال كرد. و به وحشی گری امپراتوری آشوریان در سرزمین های تحت اشغال خودش خاتمه داد. اگر چه تاریخ شناس یونانی هرودوت كه انتقاد می كند از دیاكو پسر فرورتس (phraovtes) (احتمالاً سال 715 قبل از میلاد) یا ایجاد پادشاهی مادها و تأسیس پایتخت آن در اكباتان (همدان) حدوداً قبل از سال 625 قبل از میلاد بود كه سیاكسارس موفق شد كه بسیاری از قبایل مادها را به یك پادشاهی متحد تبدیل كند. در سال 614 قبل از میلاد او آشور را دستگیر كرد و در سال 612 قبل از میلاد با اتحاد و كمك نبوچادنزار بابلیان فشارهای او بر نینوا بیشتر شد كه در نهایت منجر به خاتمه امپراتوری آشوریان شد. بعضی از تقویم های مذهبی كردی با وقایع مذهبی اصلی شروع می شوند. مثلاً تقویم سلطانی یارسان (Yaresan) با تولد سلطان سحاك در سال 1294 پس از میلاد بعنوان شروع این سال به كار می رود. تقویم ها ممكن است همچنین در سال 380 پس از میلاد شروع شوند سالی كه پایان آخرین پادشاهی كردی دوره كلاسیك را نشان می دهد، افسانه كایوس یا (سلسله كایو ساكان). یك دوره هفت ساله دیگر به آن اضافه می شود كه ممكن است مربوط باشد به احترام دین كه در آن تعداد روز در ادیان بومی كردی وجود دارد و زمانی می باشد كه برای تجدید روح رهبران فوت شده مورد نیاز است در این نظام سال دو هزار پس از میلاد مساوی است با سال 1613 . این تقویم بنام تقویم كردی یا مادها نامیده می شود.


ادامه مطلب
درباره : زانست ,
بازدید : 223
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

بۆ ئه‌وه‌ی ته‌مه‌ن درێژ بی

گوێز ته‌نها سووده‌که‌ی تامه‌ خۆشه‌که‌ی نییه‌ به‌ڵکو چه‌ندین سوودی تریبۆ پێست و دڵ هه‌یه‌.  به‌ پێی چه‌ند توێژینه‌وه‌یه‌کی زانستی که‌ له‌سه‌ر 7هه‌زار كه‌س ئه‌نجام دراوه‌، ده‌ركه‌وتووه‌ خواردنی گوێز سێ جار له‌هه‌فته‌یه‌کدا ده‌بێته‌ هۆی درێژ بوونی ته‌مه‌ن.  زانایان سه‌لماندوویانه‌که‌ خواردنی گوێز ئه‌گه‌ری تووشبوون به‌ شێر په‌نجه‌ به‌ ڕێژه‌ی 40% ونه‌خۆشییه‌کانی دڵ به‌ ڕێژه‌ی %55 که‌م ده‌کاته‌وه‌، چونكه‌ چه‌ندین پێکهاته‌ی گرنگ له‌ناو گوێزدا هه‌ن که‌ وای کردووه‌ ئه‌م سووده‌ زۆره‌یهه‌بێت له‌وانه‌ش:  - برێکی زۆر ئۆمێگا 3 ی تێدایه‌ که‌ چه‌وری له‌ ناوده‌ماره‌کانی خوێن ده‌توێننه‌وه‌ و وه‌ ناهێڵێت خوێن مه‌ین رووبدات .  - ‌ خواردنی گوێز ڕۆژانه‌ له‌ تووش بوون به‌ به‌ردی زراو ده‌تپارێزێت.  - بڕێکیزۆر دژه‌ ئۆکسانی تێدایه‌ که‌ نه‌هێڵێت تووشی شێرپه‌نجه‌ ببین.  - جۆرێکله‌ ترشه‌ ئه‌مینیه‌کانی تێدایه‌ که‌ که‌ ڕێگا له‌ ته‌سک بوونه‌وه‌یخویَنبه‌ره‌کان ده‌گرێت به‌وه‌ی ناهێڵێت چه‌وری کۆ ببێته‌وه‌ و یارمه‌تیچالاککردنی سووڕی گشتی خوێن ده‌دات.  - به‌ گوێز ده‌وترێت ''خواردنی مێشک'' ئه‌مه‌ش به‌ هۆی ئه‌و ڕێژه‌ زۆره‌ی (ئۆمێگا 3)‌وه‌یه‌ که‌ خانه‌کانی مێشکچالاک ده‌کات و مرۆڤ زیره‌ك ده‌کات.  - گوێز میلاتۆنینی تێدایه‌ که‌به‌مه‌ش خه‌وتن له‌شه‌ودا ڕێک ده‌خات و کێشه‌ی که‌م خه‌وی چاره‌سه‌رده‌کات.

لینک ثابت
درباره : زانست ,
بازدید : 212
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 15

برچسب ها : کورد , کوردستان , مه‌ریوان , زرێبار , کرد , کردستان , مریوان , زریبار ,
سێگۆشه‌ی بەرمۆدا

 

سێگۆشه‌ی بەرمۆدانهێنیه‌که‌‌‌ له‌ نهێنیه‌ نادیاره‌کانیسروشت که‌ سه‌ده‌ها ساڵه‌ خه‌ڵک سه‌ری سوڕماوه‌ لێی، وه‌تا ئێستاش یه‌کێکه‌ له‌سه‌رسوڕهێنه‌ره‌کانی سروشت که‌له‌ گۆڤار رۆژنامه‌ و ته‌له‌فزیون باسیده‌کرێت.سێگۆشه‌ی بەرمۆدا به‌شێکه‌ له‌زه‌ریای ئه‌تڵه‌سی که‌ به‌هه‌زاره‌هاکه‌شتی وفڕۆکه‌یلێ بزر بووه‌ به‌بێ ئه‌وه‌ی هیچ شتێک به‌جێ بێڵن له‌دوای خۆیان، هه‌تائێستاش که‌س نه‌یتوانیوه‌ به‌ ته‌واوه‌تی هۆی بزربونی ئه‌و شتانه‌ بزانێتله‌وسێگۆشه‌یه‌دا.کاتێک که‌ باسی (سێ گۆشه‌ی بەرمۆدا) ده‌کرێت وه‌ک ئه‌وه‌ وایه‌که‌باسی چیرۆکێکی خەیاڵی بکه‌یت به‌ڵام جیاوازیه‌که‌ی ئه‌وه‌یه‌ که‌سێگۆشه‌ی بەرمۆدا ڕاستی یه‌که‌و شتێکی واقعی یه‌ وه‌چه‌نده‌ها جار گوێمان لێ بووه‌ له‌ زۆرجێگا که‌ باسی ده‌کرێت که‌ به‌گه‌وره‌ترین ته‌حه‌دی ئه‌وسه‌رده‌مه‌داده‌نرێت که‌ به‌رویمرۆڤ ده‌بێته‌ووه‌ .شوێنی جوگرافی سێگۆشه‌یی برمودا ده‌که‌وێته‌ رۆژئاوای زەریای ئەتلەنتی له‌ باشوریویلایه‌تی فلۆریدا له‌ولایه‌ته‌ یه‌کگرتوه‌کانی ئه‌مریکا خۆی له‌خۆیه‌وه‌ ئه‌و شوێنه‌ شێوه‌یه‌کی سێگۆشه‌یی ئه‌هێنێت، سێگۆشه‌یبەرمۆدا له‌ ساڵی 1954 دۆزرایه‌وه‌ کاتێک که‌چه‌ند فرۆکه‌یه‌ک تیایدابزربوون کاتێ فڕین به‌سه‌ریدا وه‌ دیار نه‌مان وه‌له‌و کاته‌وه‌ به‌وناوه‌وه‌ ناسراوه‌، وه‌هه‌ندێکیان پێی ده‌ڵێن (جزر الشیطان) سێگۆشه‌یشه‌یتان.


ادامه مطلب
درباره : زانست , جیهان ,
بازدید : 149
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 25

برچسب ها : کورد , کوردستان , مه‌ریوان , زرێبار , کرد , کردستان , مریوان , زریبار ,
صفحات وبلاگ
تعداد صفحات : 2

قالب وبلاگ